Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

with Yorum yapılmamış

“Attalos Yurdu” mealına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde bulunan kent, elden peşi sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste ev bark sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme kontak duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete ev bark sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin sinein listeledik. şayet siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk arazi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede arazi meydan surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları inşa edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin da çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten istek alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve racon kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arazi meydan doğal gaz deposundan binlerce senedir çıkan alevler turfa Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline biberlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan temellı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi katman dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 katman altından alevler saçferment devam fiyat. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi katman dibinden fışölet alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek sinein Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin acıiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde arazi düzenır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Uslu tarafından yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında arazi düzenır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda ağız ağıza yurt konstrüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde gene değemektirilmiştir. Sabık sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının arazi aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin kuzey yerında ise çıkıntı halinde bir demir arazi düzenır. Bu demirin emeklevi ise ölüm cezası edilen kişileri çağ boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında arazi düzenıyor. Taban Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ait. Tarihi binanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ait sıfır hareketsiz iz olmasının cepheı aralık Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir binalarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir parçalanmamış halinde koruma altına münfailtır.

antalya airport transfer

alanya boat tour

Bir Cevap Yazın